एसइईको नतिजा आज , यसरी हेर्न सकिन्छ रिजल्ट

देश शिक्षा

माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (कक्षा १०) को परीक्षाफल आज बुधबार २ बजे प्रकाशित हुँदै छ । नयाँ कार्यविधिमा भएको केही प्रावधान हटाएर गत वर्षकै आधारमा ग्रेडिङ विधि लागु गरी परीक्षाफल प्रकाशित गर्ने भएको छ । लेटर ग्रेडिङ पद्धति कार्यविधि–२०७८ लागु गर्दा धेरै विद्यार्थीले लब्धांकपत्र नपाउने र ननग्रेडेड आउने देखेपछि राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डको बैठकले गत सालकै कार्यविधिअनुसार परीक्षाफल प्रकाशित गर्ने निर्णय गरेको हो ।

हिजो मंगलबार दिउँसो परीक्षाफल प्रकाशित गर्ने गरी बोर्डको बैठक डाकिएको थियो । तर, बैठक अघिल्लो परीक्षाको कार्यविधि र एक्सफेल विद्यार्थीको संख्याको निर्णय गरेर सकेको थियो । स्रोतका अनुसार एक्सफेल विद्यार्थीको संख्या १ सय ३ रहेकोे छ । स्रोतका अनुसार बैठकमा मंगलबार नै परीक्षाफल प्रकाशित गर्न दबाब बढेको थियो । तर, बोर्डले केही ठोस कारण नै नभई आज बुधबारलाई सारिएको दाबी गर्दै स्रोतले भन्यो– ‘बोर्डका सदस्यले डमी परीक्षाफल, पुरानै कार्यविधिअनुसार नै प्रकाशित गर्ने निर्णय गरिसकेको थियो । तैपनि बोर्डका अधिकारीले भोलि गरांै भनी परीक्षाफल प्रकाशित गरेनन् ।’( यहाँ थिचेर हेर्नुहोस नतिजा ) www.neb.gov.np

बैठकअघि नै बोर्डका अध्यक्ष महाश्रम शर्माले आन्तरिक रूपमा विभिन्न उच्च तहका अधिकारीसँग छलफल गरी बुधबार परीक्षाफल प्रकाशित गर्ने निर्णय गरिसक्नुभएको स्रोतले बतायो ।बैठकमा पुरानै पाठ्यक्रम र कोभिडको कारण लामोे समय विद्यालय बन्द भएको र छोटो समय मात्र पठनपाठन भएको अवस्थामा २०७८ को कार्यविधि लागु गर्न अनुपयुक्त हुने तर्क आएपछि गत वर्षकै आधारमा परीक्षाफल प्रकाशित गर्ने निर्णय भएको थियो । धेरै विद्यार्थी ननग्रेडेड हुने विषयमा मन्त्रालयदेखि उच्च तहसम्म सल्लाह भएपछि पुरानै कार्यविधिअनुसार परीक्षाफल प्रकाशित गर्न बोर्डका उच्च अधिकारी राजी भएका थिए । सोही प्रस्तावलाई बोर्डका सदस्यले पारित गरेका थिए ।

यसअघि २०७८ को कार्यविधिमा ‘डी’ प्लस उल्लेख छैन । अब ‘डी’ प्लस, ‘डी’, ‘ई’ सम्म उल्लेख गरी लब्धांकपत्र तयार हुनेछ । यसअघि एसईईमा ‘डी’ र ‘ई’ आएमा सबै विषयमा सहभागिता जनाएको आधारमा लब्धांकपत्र दिने व्यवस्था थियो । यो वर्ष पनि गत वर्षकै आधारमा लब्धांकपत्र प्राप्त गर्नेछन् । बोर्डले लब्धांकपत्रमा ३० देखि ३९ अंक ल्याउनेलाई ‘डी’ प्लस दिने व्यवस्था गरेको छ । कार्यविधिमा यो वर्ष ३५ देखि ४० प्रतिशत अंक ल्याउनेको ‘डी’ रहने व्यवस्था छ ।

अब यो वर्षको परीक्षाफल प्रकाशित हुँदा २० देखि २९ प्रतिशत ल्याउनेलाई ‘डी’ प्लस उल्लेख गरिएको हुनेछ । तर, कार्यविधिअनुसार सैद्धान्तिकमा ३५ र प्रयोगात्मकमा ४० प्रतिशत अंक ल्याउनुपर्ने व्यवस्था यथावत् राखेको छ । तर, ग्रेडको व्यवस्था २०७७ कै कार्यविधिमा उल्लेख छ ।
बोर्डले परीक्षामा समग्रमा प्रत्येक विषयमा कम्तीमा ‘डी’ ग्रेड प्राप्त नगरी मूल प्रमाणपत्र नदिने उल्लेख थियो । ती विद्यार्थीले माग गरेमा स्तरीकृत अङ्क (ग्रेड प्वाइन्ट एभरेज) उल्लेख नगरी ननग्रेडेड मात्र उल्लेख गरी ग्रेड सिट दिने व्यवस्था थियो । यो वर्षको परीक्षाफल प्रकाशित हुँदा ‘डी’ र ‘ई’ ल्याउने विद्यार्थीले समेत लब्धांकपत्र पाउनेछन् ।

कार्यविधिमा ८ समूह थियो । बोर्डको बैठकले गत वर्षसम्म ९ समूह कायम रहेको कार्यविधिअनुरूप यसपटक पनि नौवटै समूह कायम गरेको छ । गत वर्षको लब्धांकपत्रमा जस्तै सबै विषयमा परीक्षा दिएको उल्लेख गरेर मूल प्रमाणपत्र पाउनेछन् । तर सय पूर्णाङ्कको विषयको परीक्षा दिएमा सैद्धान्तिकमा २६ दशमलव २ र प्रयोगात्मकमा १० अंकभार भने ल्याउनैपर्छ ।

कार्यविधिमा प्रयोगात्मक र सैद्धान्तिकमा अनिवार्य रूपमा उत्तीर्ण हुनैपर्ने व्यवस्था गरेको छ । पुरानो कार्यविधिअनुसार दुई विषयमा ‘सी’ सम्म ल्याउने विद्यार्थीले पुनः परीक्षा दिन पाउनेछन् । नयाँ कार्यविधिअनुसार ननग्रेडेड अंकभार ल्याएका विद्यार्थीले स्वदेशमा रहेका विदेशी बोर्डसम्बद्ध शिक्षण संस्था र अन्य मुलुकमा गई कुनै पनि बोर्डमा भर्ना भएर माथिल्लो अध्ययन गर्न नपाउने व्यवस्था थियो । यो वर्षको लागि सो व्यवस्थासमेत कार्यान्वयन नहुने भएको छ । एसईई २०७८ मा ५ लाख १४ हजार ७ सय ९ सय ७७ विद्यार्थीले परीक्षा दिएका थिए । जसमा छात्राको संख्या २ लाख ५७ हजार ९ सय २४ र छात्रको संख्या २ लाख ५७ हजार ५३ रहेको छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *